piątek, 24 listopada 2017

Odpowiedź 3

Pytanie 3 dotyczyło sarkofagu Augusta i Zofii Czartoryskich.



Zdjęcia:


(wykonała Asia)

(wykonali Oliver i Michał)

(wykonali Angelika i Józek)

 Tekst angielski:
Tłumaczenie:
Dla upamiętnienia Augusta i Zofii Czartoryskiej, z domu Sieniawskiej. Dzieło sztuki z XIX wieku wykonane przez rzymskiego rzeźbiarza M. Laboureura. Wykonany na wzór rzymskiego nagrobka Scypiona Barbatusa.

Scypion (Scipio) Barbatus  was one of the Roman Consuls in 298 BC. He led the Roman army to victory against the Etruscans near Volterra. His victory is described on his tomb, and it is the oldest historical Latin inscription.


____________________________________________

Komentarze nauczycieli:

Sarkofag został zrobiony z białego marmuru  w 1797 roku przez rzymskiego rzeźbiarza Maksymiliana Laboureur. Do Puław przewiózł go ok. 1800 r. książę Adam Czartoryski. Monument postawiono na cześć Augusta Czartoryskiego i Zofii z Sieniawskich – rodziców ówczesnych właścicieli Puław. Oczywiście to tylko pomnik, nie są oni tu pochowani.

Nasz sarkofag jest wzorowany na starożytnym sarkofagu, który należał do jednego z przedstawicieli znanego rzymskiego rodu – Luciusa Corneliusa Scypiona, zwanego Barbatus (konsula z ok. 298 r. p.n.e.)."Barbatus" to po łacinie "brodaty". Konsul to urzędnik państwowy w starożytnym Rzymie.

Sarkofag Scypiona wygląda tak:
i znajduje się obecnie w Muzeum Watykańskim. Napis na sarkofagu (po łacinie) jest najstarszym znanym zapisem łacińskim dotyczącym postaci historycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.