wtorek, 22 maja 2018

Odpowiedź 9


 Pytanie 9 dotyczyło Domku Chińskiego, zwanego także Altanką Chińską.
Domek Chiński znajduje się w dolnej części parku. Został zbudowany w połowie XVIII wieku (około roku 1750) i służył jako altanka do picia herbaty.






Zdjęcia całego obiektu:


(wykonała Weronika)

(wykonała Roksana)
(wykonała Julka)
(wykonała Asia)


Drzewo, o które pytaliśmy, to miłorząb. Dwa miłorzęby rosną niedaleko Domku Chińskiego.



Miłorząb jest jednym z najstarszych gatunków drzew na świecie, miłorzęby podobno rosły na Ziemi już w erze mezozoicznej, czyli jakieś 200 milionów lat temu. Miłorząb potrafi żyć bardzo długo, w Chinach rosną drzewa, które mają 3 tysiące lat. Miłorząb jest rośliną nagonasienną, podobnie jak drzewa iglaste. Jest rozdzielnopłciowe, czyli mamy miłorzęby-samce i miłorzęby-samiczki :). Ma właściwości lecznicze, jest stosowany w kosmetologii.


Traditional English tea is drunk at 5 o'clock p. m. with toast and orange marmalade.
You must first heat the kettle (pour some hot water in and out), then put tea leaves (one teaspoon per one person plus one teaspoon extra). Pour boiling water (2/3 cups per person) into the kettle and leave it covered for 5 minutes. Heat the cups and pour 1/3 cups of milk. Add the tea. Give sugar separately.



Przepis po polsku:
Ogrzej porcelanowy czajniczek przelewając go gorącą wodą. Wsyp tyle łyżeczek suchej herbaty, ile osób będzie piło herbatkę, plus jedna łyżeczka dodatkowo. Zalej herbatę wrzątkiem w ilości 2/3 filiżanki razy ilość osób, zostaw pod przykryciem na 5 minut.
Ogrzej filiżanki przelewając je gorącą wodą, nalej do każdej 1/3 filiżanki mleka, dopełnij herbatą. Cukier podaj osobno.
Angielską herbatkę pija się tradycyjnie o 17.00, przegryzając grzankami z chleba posmarowanymi marmoladą z gorzkich pomarańczy.



komentarze nauczycieli:
Kiedyś w Rosji i krajach pod rosyjskim wpływem herbatę parzyło się w samowarze.

Woda w samowarach była podgrzewana węglem drzewnym (jak na grillu). Gorącą wodą zaparzało się herbaciane listki w małym czajniczku i stawiało na górze urządzenia, żeby się zaparzyło. Po kilku minutach nalewało się herbatę z małego czajniczka, a rozcieńczało gorącą wodą z dużego pojemnika samowaru. Dzięki temu można było pić gorącą herbatę nie mając kuchni ani ognia.


English comment:
This is a spoon:

This is a teaspoon:

This is a fork:

This is a knife:

This is a plate:

This is a cup:

This is a mug:

This is a glass:

And this is a glass also:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.